Kaip planuoti mėnesio išlaidas?

calendar icon 2022-08-08

Kaip planuoti mėnesio išlaidas?

Asmeniniai finansai apima asmens arba šeimos pajamas, išlaidas, skolas ir santaupas, o asmeninio biudžeto planavimas yra itin svarbus kiekvienam pajamas gaunančiam asmeniui. Organizuotas biudžetas leidžia numatyti galimas mėnesio išlaidas, sutaupyti didesniems pirkiniams ir tikslams, išvengti netikėtumų, papildomo streso laukiant sekančios algos ir nežinios, kur dingsta pinigai. Visgi, daugelis žmonių dar vis susiduria su nesklandumais tvarkant savo asmeninį biudžetą, nes dažnam tai skamba per sudėtingai. Tačiau svarbu įsisąmoninti, kad pajamų ir išlaidų planavimas yra pirmasis žingsnis į sėkmingą asmeninių pinigų srautų valdymą, todėl į savo rutiną įsivesti esminius biudžeto organizavimo principus – verta.

Kokias pagrindines klaidas darome valdant savo finansus?

• Nenumatyti pirkiniai. Nenusistačius biudžeto kartais tenka pasiduoti impulsyvumui. Dažnai tai būna pirkiniai, kuriuos įsigyti sugalvojame esamajame momente, jų neapsvarstę ir neplanavę. Tą akimirką galime jaustis pakylėti ir džiaugtis nauju pirkiniu, tačiau nuslūgus pirminėms emocijoms gali apimti liūdesys dėl ištuštėjusios piniginės;
  • Santaupų neturėjimas. Gyvenimas nuo atlyginimo iki atlyginimo – viena iš didžiausių daromų finansinių klaidų. Verčiau orientuotis į nuolatinį tam tikros sumos atidėjimą kas mėnesį, kad visada būtume pasiruošę netikėtoms situacijoms ir išlaidoms;
  • Nesekamos išlaidos. Nuolatinis banko sąskaitos likučio tikrinimas turėtų tapti kiekvieno iš mūsų įpročiu. Gali atrodyti, kad skirtingiems pirkiniams ar paslaugoms išleidžiame ne daug, tačiau viską sudėjus galime susidurti su nenumatytu trūkumu.

Kokie yra pagrindiniai mėnesio biudžeto planavimo principai?

• Sekite ir apskaičiuokite savo išlaidas. Tam, kad pradėtumėte sėkmingai valdyti savo pinigus, pirmiausiai turite išsiaiškinti, kur jų daugiausiai išleidžiate. Kurį laiką, bet ne mažiau, nei vieną mėnesį, tiesiog fiksuokite savo gaunamas pajamas ir patiriamas išlaidas. Informatyviausias išvadas galėsite pasidaryti, jei savo pinigų srautus stebėsite bent 6 mėnesius. Tai padaryti galite išsisaugodami pirkimo kvitus arba, jei atsiskaitote banko kortele, peržiūrint banko pateikiamus išrašus. Patogiai fiksuoti išlaidas galite ir pasitelkiant mobiliąsias programėles, kurių dabar itin didelė pasiūla. Tam puikiai tiktų ir „Excel“ lentelė. Jei pastebite, kad kiekvieną mėnesį išlaidos itin skiriasi, pavyzdžiui, žiemos sezonu komunalinėms išlaidoms išleidžiate daugiau, nei vasarą, paprasčiausiai išveskite tų mėnesių vidurkį, kad gautumėte apytikrius parodymus;
  • Suskaičiuokite visas gaunamas pajamas. Tam, kad matytumėte bendrą vaizdą, svarbu sekti ne tik patiriamas išlaidas, bet ir visas gaunamas pajamas. Jei savo finansus tvarkote vienas arba dirbate vienoje darbovietėje, greičiausiai ši suma kas mėnesį bus vienoda. Tačiau, jei planuojate šeimos biudžetus, dirbate per kelis darbus arba užsiimate papildoma veikla (individuali veikla, laisvai samdomas darbas ir kt.) turite fiksuoti gaunamas mėnesines įplaukas;
  • Pasirinkite jums tinkamą biudžeto planavimo būdą. Priemonių ir metodų, kaip galite atlikti savo pinigų srautų valdymą, yra tikrai ne vienas. Sau priimtiną būdą reikia rinktis atsižvelgiant ne tik į savo kasdienius poreikius, bet nepamirštant ir ilgalaikių tikslų. Pavyzdžiui, galbūt žinote, kad kas mėnesį turėsite skirti tam tikrą sumą sveikatinimo išlaidoms, todėl jums bus svarbu šiai sričiai priskirti didesnę gautų pajamų dalį. O galbūt trumpuoju laikotarpiu norite įsigyti nuosavą būstą, todėl intensyviai jam taupote ir norite didesnę mėnesinių įplaukų dalį atsidėti taupymui. Pinigų valdymas – individualu, tačiau pateikiame vieną iš populiariausių metodų, tinkančiu didžiajai daliai žmonių.

50/30/20 biudžeto valdymo taisyklė

Šis metodas yra universalus, lengvai suprantamas ir tinkantis bet kokias pajamas gaunantiems asmenims, todėl rekomenduojame jį įtraukti į savo pinigų valdymo rutiną. Tuo labiau, kad pats principas yra lengvai pritaikomas kasdienybėje. Taigi, kas slypi po šiais skaičiais – 50, 30 ir 20?

• 50% gaunamų pajamų yra skiriama būtinosioms išlaidoms – būstui, mokesčiams už paslaugas, maistui, transportui ir kita;
  • 30% gaunamų pajamų yra skiriama kintamosioms išlaidoms – aprangai, avalynei, pramogoms, hobiams, sveikatos išlaidoms ir kita;
  • 20% gaunamų pajamų yra skiriama taupymui – idealu, jei šie pinigai yra atsidedami ateities pirkiniams arba netikėtoms išlaidoms.

Įsivedę šį metodą į savo pinigų valdymo rutiną ir pradėję sekti išlaidas, būsite tikri, kad neišleidžiate per didelės dalies gaunamų pajamų kintamosioms išlaidoms. Be to, tai – idealus metodas norintiems taupyti, kadangi iš karto žinosite, kad 20% finansinių įplaukų turėsite atsidėti taupymui. Ekspertai rekomenduoja vengti taupymui atsidėti likutį po algos, geriausia, jei tam skirtą biudžetą atidedate arba pervedate į taupomąją sąskaitą iškart gavus pajamas.

Jei susidūrėte su netikėtomis išlaidomis, pagalbos visada galite kreiptis į Bobutėspaskola.lt. Čia suteiksime greitą kreditą norimai sumai nuo 50 € iki 15 000 €, o jūsų patogumui galėsite pasirinkti norimą grąžinimo terminą net iki 72 mėnesių. Skoliname įvairiems atvejams – suteikiame paskolas būsto ar automobilio remontui ir atnaujinimui, buitinės technikos įsigijimui, artėjant didelėms šventėms, sveikatingumo išlaidoms, kelionėms ir kita. Pildykite paraišką internetu ir pinigus į savo sąskaitą gausite greitai ir lengvai, vos per 5 minutes.