
Kreditai ir atsakingas skolinimasis: kaip užtikrinti, kad neprarastumėte kontrolės?
Pasiskolinus pinigų galima efektyviai ir paprastai išspręsti įvairias finansines problemas bei pagerinti gyvenimo kokybę. Tačiau skolintis labai svarbu atsakingai, kad neprarastumėte kontrolės. Šiame gide „Bobutės Paskolos“ finansų ekspertai apžvelgs, kodėl vartotojams naudingas atsakingas skolinimasis, kuo padeda tikslų išsikėlimas prieš imant kreditą bei kurios gairės padeda pasiimti kreditą atsakingai.
Kas yra atsakingas skolinimasis?
Bendrąja prasme, atsakingas skolinimasis – tai vartotojo gebėjimas įsivertinti savo poreikius bei finansines galimybes prieš priimant sprendimą imti kreditą.
Žmogus, kuris skolinasi atsakingai, atidžiai įvertina, ar kreditas tikrai reikalingas, ir kiek galite leisti sau skolintis, nesudarydami sau didelių finansinių nepatogumų.
Tai reiškia, kad prieš imant paskolą, būtina objektyviai įvertinti savo finansinę padėtį, pajamų stabilumą ir galimybes laiku mokėti įmokas su palūkanomis. Dar vienas svarbus dalykas – atsakingai besiskolinantys vartotojai skaito bei stengiasi suprasti paskolos sąlygas, kad priimtų sau palankius sprendimus.
Lietuvos Bankas yra išleidęs Atsakingo skolinimo nuostatus, kuriais vadovaujasi kiekvienas licencijuotas kreditorius. Atsakingo skolinimosi taisyklės:
- Kredito gavėjo mėnesinių įmokų suma (sudėjus visus turimus įsipareigojimus) neturi viršyti 40 % grynųjų pajamų „į rankas“.
- Kredito davėjai privalo atidžiai įvertinti kredito gavėjo finansinę padėtį, atsižvelgdami į pajamas, esamus įsipareigojimus ir kredito istoriją. Tokiu atveju paskola bus suteikta tik tiems asmenims, kurie pajėgūs ją grąžinti.
- Kredito davėjai turi aiškiai ir suprantamai informuoti kredito gavėjus apie paskolos sutarties sąlygas, galimas rizikas ir atsakomybę, su kuria susijęs kredito grąžinimas.
Kodėl svarbu nustatyti tikslą prieš skolinantis?
Prieš imant paskolą, būtina aiškiai apibrėžti, kam bus skirti pasiskolinti pinigai. Tai padeda išvengti bereikalingos finansinės naštos ir užtikrina, kad kreditas bus išnaudotas tikslingai. Dažniausiai žmonės skolinasi automobilio įsigijimui ar būsto remontui, tačiau taip pat gali būti reikalinga skolintis gydymo išlaidoms padengti bei kitiems vartojimo poreikiams patenkinti.
Nustatydami konkretų tikslą, galite geriau nuspręsti, kiek pinigų skolintis ir pasirinkti patogesnį grąžinimo terminą. Tikslo apsibrėžimas, anot finansų ekspertų, taip pat leidžia įvertinti, ar paskola iš tiesų yra geriausias sprendimas jūsų situacijoje.
Galiausiai, aiškus tikslas padeda išlaikyti motyvaciją laiku mokėti įmokas ir išvengti finansinių sunkumų ateityje.
Kokios yra atsakingo kredito pasirinkimo gairės?
Renkantis kreditą, siūlome laikytis šių patarimų, kad jis netaptų našta.
1. Įvertinkite savo finansinę padėtį. Prieš imdami paskolą, atidžiai peržiūrėkite savo pastarųjų mėnesių pajamas ir išlaidas. Įsitikinkite, kad visą kredito sutarties laikotarpį sau leisti mėnesines įmokas, iš biudžeto neimdami būtinosioms reikmėms skirtų pinigų.
2. Supraskite paskolos sąlygas. Gavę pasiūlymą, prieš jį priimdami perskaitykite paskolos sutartį ir įsitikinkite, kad suprantate visas sąlygas, žinote palūkanų normą, grąžinimo grafiką ir galimas baudas už vėlavimą.
3. Nesiskolinkite daugiau nei reikia. Skolinkitės tik tą sumą, kurios jums tikrai reikia. Didesnė paskola - didesnė finansinė našta.
4. Turėkite grąžinimo planą. Prieš imdami paskolą, sukurkite aiškų planą, kaip ją grąžinsite. Ekspertai rekomenduoja susikurti atskirą sąskaitą ir į ją pervedinėti paskolos įmokai skirtus pinigus, jų nenaudojant kitiems tikslams.
Laikydamiesi šių gairių, galite užtikrinti, kad skolinimasis nekeltų grėsmės jūsų kasdieniam komfortui. Jei svarstote apie kreditą ar norite įgyti daugiau žinių apie kredito gavimą ir atsakingą skolinimąsi – kviečiame skaityti „Bobutės Paskolos“ komandos ekspertų rengiamas įžvalgas bei patarimus.