Kaip sužinoti savo kredito reitingą?

calendar icon 2023-12-07

Kaip sužinoti savo kredito reitingą? 

Planuojate būsto remontą ar atsinaujinti baldus, galbūt jūsų artimiausių mėnesių tikslas atsinaujinti automobilį, ar pinigų reikia sveikatos reikmėms, studijoms, atostogoms? Jeigu šiems tikslams įgyvendinti reikia pasiskolinti pinigų, o anksčiau neteko kreiptis dėl paskolos, supažindinsime šiame straipsnyje apie paskolos galimybes ir apie kredito reitingą, kuris lemia ar paskola jums bus suteikta.

Kas yra kredito reitingas?

Kredito reitingas pinigus skolinančiai bendrovei parodo jūsų finansinę situaciją. Trumpai tariant asmeninis kredito reitingas pasako tris dalykus – ar jums galima paskolinti pinigų, kokią sumą galima jums paskolinti ir kokios palūkanos bus jūsų skolinamai sumai. Svarbu žinoti, kad kredito reitingas yra jūsų finansų atspindys. Jeigu kredito reitingas yra aukštas, kreditorius gali jaustis saugus, kadangi tai parodo, kad jūs laiku mokate savo įsipareigojimus, nevėluojate, neturite skolų. Esant priešingai situacijai, kai kredito reitingas žemas, tai signalizuoja kreditoriui apie blogus jūsų finansinius įpročius, riziką, jog vėluosite atsiskaityti. 

Taip pat gali būti, kad esant aukštam kredito reitingui gausite geresnes paskolos palūkanų sąlygas. Esant žemam reitingui – greičiausiai pasiūlys jums ne itin patrauklias paskolos sąlygas, kadangi kreditorius turi prisiimti riziką dėl vėlavimų ir galimybės neatgauti dalies pinigų iš jūsų. Arba netgi gali būtų, jog paskolos davėjas atsisakys suteikti paskolą, jeigu  atrodys tai per daug rizikinga situacija. 

Kokie faktoriai lemia kredito reitingą? 

Kaip minėjome, kredito reitingas pasako viską apie jūsų finansinę situaciją, tačiau apžvelkime, kokie faktoriai sudaro kredito reitingą ir ką vertina kreditorius, nagrinėdamas jūsų prašymą pasiskolinti:

  • Finansiniai įsipareigojimai – turimi įsipareigojimai negali viršyti daugiau nei 40 proc. jūsų gaunamų pajamų, todėl kreditorius žiūri, kiek aktyvių įsipareigojimų turite. Tai yra vertina jūsų turimus įsipareigojimus tokius, kaip kreditai, būsto paskola ar kitos paskolos turimos banke, taip pat lizingai. Jeigu esate susituokę, tuomet paskolos davėjas gali paprašyti įvertinti ir jūsų antrąją pusę. Visi įsipareigojimai tiesiogiai daro įtaką kredito reitingui;
  • Skolos ir mokėjimai – prie asmeninės kredito istorijos įrašomos ir visos turimos skolos. Tad, jeigu šiuo metu turite skolų, labai tikėtina, kad kredito davėjas nesuteiks jums paskolos, nes jūsų skolos parodo, kad esate linkęs vėluoti, nesilaikote savo įsipareigojimų. Skolos mažina jūsų kredito reitingą ir kredito istorijai turi neigiamą poveikį, nes didėja tikimybė, kad vėluosite atsiskaityti su paskolos davėju;
  • Pajamos – kreditorius vertins ne tik turimus įsipareigojimus, bet ir jūsų pajamas, kai svarstys suteikti jums paskolą. Tačiau kredito reitingui gali įtakos turėti net ir jūsų valdomos įmonės (jeigu esate įmonės vadovas) veiklos rezultatai ir pelningumas;
  • Kreditų prašymai – dažnai kreipiatės į kredito, lizingo bendrovės ar turite didelį vartojimo kreditų kiekį? Tikėtina, kad jūsų kredito reitingas dėl to gali sumažėti. Taip yra dėl to, nes jūs parodote, kad per trumpą laiką planuojate daug pasiskolinti ir, kad dažnai naudojatės paskolomis. Turint daug paskolų yra didesnė tikimybė, kad galite susidurti su sunkumais vykdant įsipareigojimus. 

Kaip pasigerinti kredito reitingą? 

Visgi, net ir turint blogą kredito reitingą nereiktų galvoti, kad jis liks tos visą laiką. Su laiku kredito reitingas gerėja, bet svarbu laiku mokėti savo įsipareigojimus, nevėluoti nei dienos! Taip pat mažiau skolintis, stengtis suvaldyti savo asmeninius finansus, kad rečiau reiktų imti paskolą savo poreikiams patenkinti.

Kitaip tariant norint turėti gerą kredito reitingą, turite būti finansiškai drausmingi. Be to, gera kredito istorija padeda išlaikyti aukštą kredito reitingą, o tai rodo, kad greičiausiai gausite žymiai geresnes sąlygas paskolai, nei turint prastą reitingą, tokiu būdu turėsite galimybę daugiau sutaupyti, nes mėnesio įmokos ir bendra išmokama suma bus gerokai mažesnė.

  • Susipažinkite su kredito reitingu – asmeninės kredito istorijos sistemos leidžia nemokamai pasitikrini savo kredito reitingą. Todėl siekiant pagerinti savo kredito reitingą, rekomenduojame pradžioje susipažinti su savo kredito istorija. Paprasčiausias būdas surasti asmeninės kredito istorijos sistemą, tai internete paieškos laukelyje įvesti – mano kredito reitingas nemokamai ir rasite būdų, kaip pasitikrinti savo kredito reitingą. Asmeninį kredito reitingą galite pasitikrinti ir nemokamoje svetainėje manocreditinfo.lt. Norint pamatyti reitingą, reikės prisijungti prie sistemos tam, kad pamatyti visus turimus įsipareigojimus ir vėlavimus, taip pat kredito reitingo lygį;
  • Pradėkite gerinti kredito istoriją - turint vėlavimų apie kuriuos esate pamiršęs, būtina nedelsiant susisiekti su kreditoriumi ir tuomet iškart atsiskaityti su juo. Tai žingsnis link geresnio kredito reitingo. Kredito istorijos tvarkymas yra puikus signalas kreditoriui, nes visi galime suklysti, tačiau svarbu tas klaidas ištaisyti ir pasistengti laikytis finansinės drausmės;
  • Vykdykite laiku įsipareigojimus – rekomenduojame dėtis priminimus telefone ar susirašyti visus kasmėnesinius įsipareigojimus vienoje vietoje, kad jokia sąskaita neliktų neapmokėta. Labai svarbu laiku susimokėti už būsto paskolą, komunalinius mokesčius, mobiliojo ryšio paslaugas, lizingus ar vartojimo kredito sąskaitas. Kuo geriau vykdome savo įsipareigojimus, tuo geresnis kredito reitingas su laiku taps. Svarbu suprasti, kad net ir vienos sąskaitos apmokėjimo vėlavimas gali sugadinti labai greitai kredito reitingą, o jį pagerinti vėl reikės įdėti daug pastangų;
  • Taupykite  - laikas išmokti valdyti savo asmeninius finansus ir nepamiršti taupyti pinigų. Dažnai žmones užklumpa netikėtos situacijos tokios, kaip automobilio gedimas, asmeninės nelaimės, sušlubuoja sveikata ar panašiai. Tokioms situacijoms dažniausiai išspręsti reikalingi pinigai, todėl turint rezerve sutaupytų pinigų jūs bėdas galėsite išspręsti greitai. Tokiu būdu rečiau skolinsitės ir tai padės pagerinti jūsų kredito reitingą. 

Tačiau nepamirškite, kad kreditai ar paskolos nėra blogai, ypač jeigu tą darote saikingai ir laiku atsiskaitote su kreditoriais. Vykdykite savo įsipareigojimus ir išlaikysite aukštą kredito reitingą.