5 paprasti būdai sutaupyti

calendar icon 2024-03-01

Vis planuoji pradėti taupyti, tačiau sunkiai sekasi valdyti savo išlaidas? Esi įpratęs gyventi nuo algos iki algos, negalvodamas ir neplanuodama ateities? O mintyse kyla klausimai – ką daryti, kad išlaidos nebūtų didesnės nei pajamos ir kaip išmokti taupyti pinigus per daug savęs nevaržant? Taupymo patarimai ir atsakymai į jums svarbius finansus klausimus šiame straipsnyje.

 

Kaip taupyti pinigus savęs nevaržant? 

Tam, kad žinotume, kaip taupyti, reikia pradėti nuo pradžių, išsiaiškinkime, tai kas yra taupymas? Atsakymas labai paprastas ir turbūt gerai žinomas jums - taupymas, tai gebėjimas planuoti savo asmeninius finansus ir turėjimas santaupų ne tik neplanuotoms gyvenimo situacijoms, bet ir ateities planams – vaikų mokslams, pensijai ar netekus darbo, kad galėtumėte išgyventi tam tikrą laiką be pajamų. 

Tačiau net ir galvojant, kaip taupyti pinigus, nereiktų persistengti. Taupymas neturėtų tapti griežta prievole ar atsisakymas būtinų dalykų, kurie užtikrina komfortišką gyvenimą. Neturite dabar imtis drastiškų veiksmų ir su šeima gyventi vieno kambario bute ar maisto racione atsisakyti brangesnių produktų, ar netgi nuo šiol maudytis po šaltu vandeniu, kad sutaupytumėte.

Turite rasti sau priimtiną taupymo būdą, kad galėtumėte ne tik mėgautis gyvenimu, bet ir planuoti savo finansiškai stabilią ateitį. Turite rasti balansą tarp dabarties ir ateities planų, tai yra gyventi komfortiškai dabar, bet užsitikrinti ir orią ateitį. Patarimų taupymo klausimais yra labai daug, taip pat ir būdų bei rekomendacijų, todėl nusprendus jais vadovautis, stenkitės laikytis jų.

 

Taupymo būdai gali būti įvairūs, šiek tiek patarimų jums, kurie galbūt padės jums peržvelgti savo išlaidų valdymą:

 • planuokite būtinas išlaidas į priekį – čia turėtų būti išlaidos, kurių neįmanoma sumažinti, tai galėtų būti būsto nuoma ar paskola, maistas, komunaliniai mokesčiai, kiti finansiniai įsipareigojimai, viešasis transportas ar kuras;
 • planuokite laisvalaikio biudžetą - nusistatykite kiekvieną mėnesį, kiek galite skirti pramogoms, kavinėms, kelionėms, vaikų būreliams ir pan., stenkitės šio biudžeto neviršyti. Net ir planuojant didesnes šeimos atostogas, įpraskite tą daryti iš laisvalaikio biudžeto;
 • planuokite santaupų biudžetą – rekomenduojama iš anksto nusimatyti, kiek galite skirti pinigų padėti į santaupų sąskaitą, tai galėtų būti net ir 5-10 proc. Mažais žingsneliais pradėkite taupyti, po to matysite galbūt galėsite šią sumą padidinti ir į taupymo sąskaitą pasidėti daugiau pinigų;
 • planuokite pramogas be didelių išlaidų – ieškote pramogų? Pagalvokite, ką galite nuveikti be didelių finansų. Galbūt vietoj pietų restorane su šeima galite pasigaminę maistą namuose pasidaryti pikniką parke? Ar vietoj žaidimų kambario vaikams nuvykti į pažintinį taką ir smagiai praleisti laiką. Būkite kūrybingi ir ieškokite alternatyvų brangiai kainuojančioms pramogoms!
 • gaminkite namuose – pats paprasčiausias taupymo būdas, tai maistą gamintis namuose. Esate įpratę darbo dieną pietauti  dienos pietų restorane, vietoj valgymo savo gamintą maistą? Paskaičiuokite, jeigu dienos pietūs jums kainuoja 6 eurai, o darbo dienų yra 21, tuomet vien tik pietūs per mėnesį jums kainuoja apie 123 eurus. Ir tai tik vieno asmens išlaidos pietums, o kur likusi šeima dar? Pabandykite ateinantį mėnesį paeksperimentuoti ir gamintis maistą namuose, o po mėnesio paskaičiuokite, kiek pavyko pinigų  sutaupyti – garantuojame suma jus nustebins.

 

Kaip atsisakyti nereikalingų pirkinių?

Taupymo būdai gali būti net ir tokie, kaip atsisakymas nereikalingų pirkinių. Vienas iš patarimų, tai kuomet planuojate pirkinį, pagalvokite, ar tikrai jums jis toks reikalingas? Stenkitės atsisakyti impulsyvių pirkinių – pavyzdžiui nusprendėte įsigyti telefoną, megztinį ar net buitinę techniką, pirmą apsvarstykite, kiek tai reikalinga jums ir atsakykite į klausimus. Ar tikrai dabartinis telefonas yra toks blogas? Ar spintoje esantys kiti 5 megztiniai tikrai jau nebemadingi šį sezoną? Ar turimą skalbimo mašiną visgi būtina keisti ir meistras jos jau nebegali suremontuoti?

Ieškokite būdų, kaip išvengti naujų pirkinių ir papildomų išlaidų, jeigu tikrai matysite, kad visgi kitos išeities nėra ir pirkinys yra būtinas, tuomet įsigykite jį. Tad svarbiausia, norint atsisakyti nereikalingų pirkinių yra tinkamai įsivertinti jo reikalingumą ir tik tuomet pirkti. Čia labai tiktų lietuvių liaudies išminti  „9 kartu pamatuok, o jau 10-tą kirpk”. 

Ir taip, kad turėtumėte, kuo mažiau nereikalingų pirkinių, rekomenduojame pirkinius planuoti iš anksto, dar prieš vykstant į parduotuvę. Pradėkite nuo maisto produktų. Keiskite savo įpročius ir apsipirkite kartą per savaitę. Be to, kad sutaupysite pinigų, išvengdami nereikalingų pirkinių, bet ir patobulinsite savo planavimo įgūdžius iš anksto apgalvodami visus savaitės pirkinius.

 

Kaip planuoti mėnesio biudžetą? 

Taupymas yra susijęs su asmeninių finansų planavimu, todėl svarbu turėti tinkamai suplanuotą mėnesio biudžetą. Vienas iš paprasčiausių būdų, padėsiantis planuoti mėnesio išlaidas, tai 50-30-20 formulė. Dabar papasakosime, ką reiškia kiekvienas skaičius:

 • 50 – pati didžiausia dalis, tai mėnesio būtinos išlaidos, tai reiškia, kad 50 proc. jūsų pajamų turėtų nukeliauti padengiant šias išlaidas: būsto nuoma ar paskola, maistas, komunaliniai mokesčiai, finansiniai įsipareigojimai, transportas;
 • 30 – šiek tiek mažesnė atlyginimo dalis turi būti skirta kintančioms išlaidoms, jas sudaro 30 proc. jūsų gaunamų pajamų. Iš šio biudžeto turėtumėte padengti mėnesio būtinas išlaidas, jeigu nutiktų, kad jūsų būtinos išlaidos viršytų 50 % ribą, bei kitos malonios išlaidos, užtikrinančios komfortišką jūsų gyvenimą – laisvalaikis, kavinės, restoranai, drabužiai, avalynė ir kiti daiktai (tokie kaip telefonas, kompiuteris, dviratis ir pan.).
 • 2– taupymas ir investavimas, tai reiškia, kad 20 proc. jūsų pajamų turėtų atsidurti šiame biudžete. Galvodami apie taupymą neapsiribokite tik dabartimi, taip pat galvokite ir apie tolimesnį laikotarpį, pvz. taupymas vaiko ateičiai ar savarankišką kaupimą pensijai, jeigu to nedarote pensijų kaupimo fonduose. Taupymas ir kaupimas geriausia, kad būtų atskiri biudžetai ir sukaupti pinigai nebūtų išleisti anksčiau laiko. 

 

Kur investuoti sutaupytus pinigus?

Efektyvus taupymas, padeda ne tik sukaupti santaupų ateities planams, bet ir suteikia galimybę pagalvoti apie investavimą. Pats paprasčiausias būdas įdarbinti pinigus – tai pinigų laikymas terminuotuose indėliuose. Tokiu būdu jūs pinigų neišleisite (ypač aktualu, jeigu sunkiai sekasi taupyti patiems), bet ir paauginsite savo santaupas.

Terminuotų indėlių galimybėmis galite pasidomėti bankuose, pasilyginkite kelių bankų siūlomomis palūkanomis ir įsivertinkite, kokiam laikotarpiui norite įšaldyti savo pinigus, kadangi pasiimant pinigus nepraėjus terminui, jūs palūkanų neuždirbsite. O kuo ilgesniam laikotarpiui padėsite pinigus, tuo daugiau uždirbsite.

Tai tik vienas iš būdų, kur galima investuoti pinigus. Galbūt tai nėra tas būdas iš kurio jūs galėtumėte uždirbti daugiausiai, tačiau tai yra saugiausias būdas. Todėl prieš priimant sprendimus dėl investavimo, būtinai įsivertinkite ne tik galimybę uždirbti, bet ir riziką, kurią galite patirti investuodamas. Jeigu trūksta žinių dėl investavimo, pasitarkite su finansų konsultantais užsiimančiais investavimu, jie suteiks jums papildomos informacijos.

 

Kaip susikurti taupymo planą? 

Taupymo planas – tai vienas iš svarbiausių darbų, kuriuos reikia padaryti, prieš pradedant galvoti apie santaupas. Planas padės ne tik planuojant išlaidas ir taupymo biudžetą, bet ir padės išsikelti tikslus, per kokį laiką, kokią sumą norite sutaupyti, o taip pat sekti savo rezultatus. 

Ruošiant planą laikykitės šių paprastų taisyklių:

 1. Išsikelkite savo galutinį tikslą, tai gali būti konkretus planas pvz. kelionė, naujo telefono ar kompiuterio įsigijimas, būsto pradinis įnašas ar automobilio įsigijimas. Nuo to priklausys, kokios pinigų sumos jums reiks, jeigu taupyti norite be jokio konkretaus tikslo, tuomet nuspręsti, kokią sumą jūs norite sutaupyti. Turėkite galutinį tikslą, taip bus žymiai paprasčiau jo siekti;
 2. Paskaičiuokite, kiek pinigų jums reikia susitaupyti, kad pasiektumėte savo tikslą, jeigu tikslios sumos nežinote, pvz. nežinote kokį automobilį pirksite ar kiek reikės būsto pradiniam įnašui – tuomet prognozuokite;
 3. Įsivertinkite savo gaunamas pajamas ir išlaidas bei pasiskaičiuokite, kokią sumą kiekvieną mėnesį iškart galėsite atidėti į savo santaupų biudžetą. Viskas priklauso nuo to, kaip norite greitai pasiekti savo tikslą, todėl vadovaukitės aukščiau parašytomis rekomendacijos, kurios padės jums sutaupyti dar didesnę pinigų sumą;
 4.  Kadangi turite jau tikslą, sumą, kurią reikia sutaupyti ir žinote, kiek kas mėnesį galėsite atsidėti, įsivertinkite per kokį laikotarpį sutaupysite tą sumą. Būtinai šioje vietoje pagalvokite, kad gali kitais mėnesiais iškilti neplanuotos situacijos, kaip skubus vizitas pas odontologą, ar vonioje trūkęs vamzdis, o galbūt susirgsite ir negausite tą mėnesį įprasto savo atlyginimo, todėl nebūkite su laikotarpiu per ambicingi. Planuodami laikotarpį būkite realistais;
 5. Kuomet gausite atlyginimą, iškart atidėkite taupymo pinigus atskirai, rekomenduojame turėti kitą banko sąskaitą, kurioje taupysite ir tų pinigų neliesite. Būtinai, jeigu turite galimybę atskirti savo taupymo sąskaitą nuo išlaidų sąskaitos. Kitu atveju bus sunku fiksuoti, kiek jau turite susitaupę;
 6. Prireiks kantrybės siekiant savo tikslo, tačiau viskas įmanoma, kai yra konkretus planas ir žingsniai, kaip to tikslo pasiekti.

 Tačiau, jeigu reikia skubiai įsigyti reikiamą daiktą ir taupymui laiko nėra, kreipkitės į „Bobutės paskola“, užpildydami paskolos prašymą, pasirinkus reikiamą sumą ir laikotarpį per kurį planuojate grąžinti.