Ką reikia žinoti apie paskolą su vekseliu?

calendar icon 2022-09-12

Skubiai prireikus pinigų, apsvarstome visus jų gavimo variantus. O jų šiais laikais yra nemažai, tad reikėtų įsivertinti visas galimybes, apsvarstyti jų naudas ir rizikas. Vieni skolinasi iš artimųjų, kiti ima vartojimo paskolą. Ar žinojote, kad tarp jūsų pasirinkimo variantų gali atsidurti ir paskola su vekseliu? Šios paskolos vis dar nėra toks įprastas reiškinys kaip kreditai, tačiau gali tapti skolinimosi alternatyva. Šiame straipsnyje plačiau aptarsime paskolų su vekseliu reikšmę, kada ir kas gali skolintis pagal vekselį ir su kokiomis rizikomis galima susidurti imant paskolą tokiu būdu.

Kas yra vekselis?

Ar žinojote, kad skolinimasis pagal vekselį yra bene seniausias skolinimosi būdas? Pakalbėkime apie jį plačiau. Pirmiausia apsibrėžkime, koks paaiškinimas slypi po žodžiu „vekselis“. Tai – vertybinis popierius, kuriuo asmuo įsipareigoja sumokėti tam tikrą pinigų sumą dokumente nurodytam fiziniam ar juridiniam asmeniui pats arba įsako tai padaryti kitam asmeniui. Kitaip tariant, pasirašytas vekselis yra lyg įrodymas, kad esate skolingas ir yra lyg kredito sutartis tarp paskolos teikėjo ir gavėjo. Vekselis pasirašomas ant Lietuvos banko platinamų blankų arba surašomas laisva forma keliais egzemplioriais. Jame turi būti nurodoma tokia informacija: suma, kredito grąžinimo terminas, vieta, asmens vardas ir pavardė, data ir kam grąžinti paskolą. Nenurodžius visos reikiamos informacijos, vekselis nebus traktuojamas kaip teisinę galią turintis dokumentas. Vekselis yra dažnai naudojama priemonė trumpalaikiam finansavimui gauti, o iš kreditoriaus pusės tai puikus užtikrinimas, kad paslaugos gavėjas vykdys įsipareigojimus. Kitu atveju, remiantis vekseliu, kaip dokumentu, paskolos tiekėjas gali kreiptis į antstolius dėl skolos išieškojimo proceso. Vekselis yra svaresnis dokumentas, nei skolos raštelis, todėl suteikia daugiau garantijų skolintojui. Tuo tarpu jei paskola grąžinama, vekselis taip pat turi būti grąžinamas su pažymėjimu, kad skola yra grąžinta.

Egzistuoja dvi pagrindinės vekselio formos – paprastasis vekselis ir įsakomasis vekselis. Paprastasis vekselis pasirašomas tuo atveju, kai paskolos gavėjas įsipareigoja sumokėti paskolos davėjui vekselyje nurodytą sumą pats. Tuo tarpu kai toks mokestis yra pavedamas kitam asmeniui, tai traktuojama kaip įsakomasis vekselis. Visgi, praktika rodo, kad iki šiol dažniausiai yra rengiami paprastieji vekseliai.

Dar vienas svarbus aspektas, ką reikia žinoti prieš skolinantis pagal vekselį – jei skolinimosi suma viršija 3 000 eurų, yra privalomas notaro peržiūrėjimas ir patvirtinimas.

Ar verta skolintis su vekseliu?

Skolinimosi metu pasirašytas vekselis įpareigoja skolos gavėją grąžinti skolą laiku, tad reikėtų atsakingai įsivertinti savo galimybes grąžinti pinigus per nurodytą terminą ir tik tuomet priimti sprendimą. Tačiau yra atveju, kai paskolos pagal vekselį gali praversti:

  • Paskolos su vekseliu yra išduodamos visiems. Imant vartojimo paskolą, taikomi atitinkami reikalavimai, tokie kaip amžius, darbo vieta Lietuvoje, asmuo turi būti išdirbęs vienoje darbovietėje daugiau nei 4 mėnesius ir kiti reikalavimai. Tuo tarpu imant paskolą su vekseliu, paskolos davėjai yra atlaidesni asmens pajamų šaltiniui. Tad paskola su vekseliu gali būti išduodama net dirbantiems užsienyje arba neišdirbusiems vienoje vietoje atitinkamo laikotarpio. Tai tampa išeitimi, kai bankai, vartojimo kreditų įmonės ar kitos finansinės įstaigos atmeta jūsų paskolos prašymus dėl nedarbo, prastos kredito istorijos ar kitų priežasčių;
  • Lankstesnės derėjimosi galimybės. Paskolų su vekseliu atveju nėra nustatytų griežtų reikalavimų standartų, todėl atsiranda vietos deryboms dėl palūkanų, grąžinimo laiko ar kitų sąlygų. Tačiau natūraliai imant paskolą su vekseliu, kaip alternatyvą vartojimo kreditui, palūkanos ar paskolos kaina yra didesnė. Vekselis yra sudaromas laisva forma abiejų šalių sutikimu, todėl jį galima laisviau pritaikyti prie abiejų pusių poreikių nei kad kitas paskolas. Taip pat yra galimybė lengvai perduoti vekselį trečiosioms šalims;
  • Greitis. Paskolos su vekseliu gali būti išduodamos net internetu ir gaunamos tą pačią dieną;
  • Nereikalaujama užstato. Imant paskolą su vekseliu dažniausiai nereikalaujama užstato, ypač jei yra skolinamasi nedidelė pinigų suma;
  • Nereikalaujama pateikti skolinimosi bei vekselio išdavimo priežasties;
  • Didelė skolinančiųjų paskola. Paskolinti pagal vekselį gali tiek tame besispecializuojančios įmonės, tiek privatūs asmenys, todėl galimybė pasiskolinti yra plati.

Kas gali skolinti pagal vekselį?

Skolinimosi pagal vekselį galimybės yra gana plačios, nes tokiu būdu skolina tiek juridiniai, tiek fiziniai asmenys, arba kitaip – galite pasiskolinti iš tiesiogiai iš privačių asmenų ir tai yra dažniausias būdas pasiskolinti pagal vekselį. Lengviausias būdas gauti paskolą su vekseliu yra pasirašyti jį su žmogumi, kurį jau pažįstate ir žinote. Neturintiems galimybės rinktis tokio varianto, paskolų su vekseliu pasiūlymus galima atrasti skelbimų portaluose. Tačiau tokiu atveju būkite itin budrūs ir atidūs – nepasirašykite vekselio nesusitikę su nepažįstamu žmogumi, neaptarę visų detalių ir negavę skolinamų pinigų.

Nemokiems skolininkams kreditoriai taip pat gali siūlyti pasirašyti vekselį, taip pakeičiant paskolos statusą ir užtikrinant jos grąžinimą.

Kokios yra rizikos skolinantis vekseliu?

Nors skolinimasis su vekseliu turi savų privalumų, kaip antai galimybė pasiskolinti platesnei žmonių grupei, lankstesnės skolinimosi galimybės ir greitis, tačiau visgi tai – rizikingas skolinimosi būdas. Mat skolinantis įprastu būdu, paprastai yra sudaroma paskolos sutartis tarp kredito davėjo ir gavėjo. Pasiskolinusiam asmeniui negrąžinus paskolos sutartyje numatytu laiku, pažeidžiamos sutarties sąlygos. Tokiu atveju kreditorius turi pilną teisę kreiptis į teismą ir antstolį. Tačiau teismas gali atimti nemažai laiko ir išlaidų, o imant paskolą su vekseliu šis etapas gali būti praleidžiamas – antstolis gali pradėti skolos išieškojimą. Jei tam tikrą sumą pagal skolos vekselį pasiskolinęs asmuo vėluoja arba atsisako ją grąžinti, vekselio turėtojas kreipiasi į notarą, kuris išduoda vykdomąjį raštą, su kuriuo kreipiamasi į antstolius. Taigi, bet koks paskolos grąžinimo vėlavimas yra tolygus negrąžintai paskolai ir toks atvejis yra nedelsiant perduodamas antstoliui. Tad prieš svarstant, ar imti paskolą su vekseliu, rimtai apgalvokite šį žingsnį. Būkite atsakingi ir įvertinkite savo galimybes grąžinti paimtą paskolą tvarkingai ir laiku, kadangi kitu atveju gali tekti nemažai sumokėti už skolos išieškojimą. Tad skolinimasis per greitųjų kreditų bendroves yra kur kas patikimesnis ir pigesnis būdas pasiskolinti ar net refinansuoti jau turimus kreditus. Paskolą su vekseliu yra patariama imti nebent tuo atveju, kai neturite galimybės pasiskolinti kitu būdu.

Paskolos su vekseliu taip pat dažniausiai yra brangesnės už vartojimo kreditus ir kitus skolinimosi būdus, nes yra išduodamos asmenims, negalintiems gauti paskolos įprastais būdais.

Prieš imant paskolą su vekseliu turėkite omenyje, kad galite skolą mokėti dalimis arba sudaryti skolos grąžinimo grafiką – tačiau šiuos aspektus būtina paminėti pasirašant vekselį. Grąžinus skolą turi būti grąžintas vekselis su pažymėjimu, jog skola yra grąžinta.

Ieškote patikimo, greito ir paprasto būdo pasiskolinti? Kreipkitės į „Bobutės paskola“ – čia suteiksime jums kreditą norimai sumai su grąžinimo terminais net iki 72 mėnesių. Užteks užpildyti lengvą paraišką internetu ir pinigai jūsų sąskaitą pasieks vos per 5 minutes.